Elektronika, detekce kovů a nálezy, hudba, atd.

Jak čistit odznaky a jiné relikvie?

10. listopadu 2008 v 11:27 | Jakub Štajer |  Detekce kovů

Jak čistit odznaky a jiné relikvie?

Předem bych chtěl říci, že jak se mají profesionálně čistit nevím ale mohu nabídnout postup, jak to dělám já.
Chemie je dobrá věc ale vše má své hranice. Jak jednoduché něco vložit do čistící emulze a po nějaké době zjistit, že vytahujeme jen torzo popř. zničenou ( poškozenou ) věc. A tohoto se určitě nechce nikdo dočkat. Ani já si nedovolím čištěný předmět jako celek oddat chemické reakci a raději účinek vyzkouším jen na nějaké části (nejčastěji na zadní straně).

Jsou materiály, které vydrží drsnější zacházení ale to neznamená, že je vykoupeme ve všem možném. Mosaz, bronz atd. to jsou ty, které vydrží docela dost. Jak v zemi tak v ruce laika-Viktora čističe. J

Druhá kategorie jsou věci, slitiny u kterých je už třeba dávat pozor, protože každý obsažený kov snese něco jiného. Dost špatně jsou na tom odznaky a vyznamenání hlavně německé armády z posledního období 2 sv. války. Nebylo kvalitního materiálu tak se používala k výrobě různá slitina a to hlavně ta, kde převažoval zinek.

Já u odolnějších kovů ( mosaz, bronz ) používám ředěný čpavek ( běžně v drogeriích ). Poměr čpavek-voda je lepší více ředěný aby proces uvolňování usazenin byl šetrnější k povrchu kovu. Tohoto postupu se dá také užít při čištění slitin ale tam bych byl opatrnější, hlavně co se času týče. V podstatě jen aby došlo k navolnění usazenin a narušení její struktury. Poté důkladné omytí čistou vodou ( popř.destilovanou ) vhodné užít toaletní mýdlo k vyvážení kyselostí a dobré vysušení.

Další etapou jsou potřebné nástroje a pomůcky. Je vhodné a důležité na čištěný předmět dobře vidět a proto užívám montážní lupu (možno zakoupit v prodejnách s elektromateriálem cca 120,-Kč.). dobré světlo a sadu nástrojů ( já užívám zubařské náčiní-kvalita, odolnost + velký výběr tvarů ) možno si vyrobit vlastní. Jako konečnou a ne vždy využívanou věcí je malá ruční bruska s regulací otáček, včetně mnoha různých nástavců , mosaz. a ocel. kartáčků atd.
viz obr..

Po tomto již nastupuje samotné čištění mechanickým postupem a to opatrným rýpáním a škrábáním nánosů a usazenin tak, aby nebyla poškozena povrchová struktura kovu. Někdy stačí jen do usazenin jemně píchat a ty pak odskakují po větších kouscích. No a takto pokračovat až do zdárného a vítězného konce. Podle potřeby a možnosti na závěr užívám jemné mosazné nebo ocelové kartáčky k dočištění /doleštění/. Není pravidlem. Tento pracovní postup je sice pracný a časově náročný ale výsledky jsou vždy překvapující.

Na ukázku takto čištěný pěchotní odznak od fáze nálezu, umytí vodou, čpavkové lázni a zbavení usazenin, překartáčování ( bruskou s mosazným kartáčkem ). Pro lepší porovnání je na předposlední fotce vyčištěna jen pravá polovina odznaku.

Tak to je asi vše.

Další fotky výsledků čištění je možno vidět v mých nálezech z dřívější doby např. odznak DRG, všeobec. út. odzn., za zranění, EK atd.

Radim 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama