Elektronika, detekce kovů a nálezy, hudba, atd.

Čištění metodou elektrolýzy

10. listopadu 2008 v 11:14 | Jakub Štajer |  Detekce kovů

Čištění metodou elektrolýzy

Potřebné součásti : Nabíječ autobaterií 12 V, pokud možno s plynulou regulací napětí a proudem 1 - 7 A.
Dále dva kablíky ( možno užít původní jako součást nabíječe ) na koncích svorky ( žabky ). Nějaký předmět jako elektrodu ( měď, mosaz ) a také nádobu ( umělá hmota ) ve které se bude provádět čištění. Jako elektrolyt je nejlépe užít obyčejnou sodu nebo kuchyňskou sůl a to vzhledem k bezpečnosti a šetrnosti k čištěnému předmětu. A ještě nesmíme zapomenout na vodu, ve které se nechá rozpustit jedna z výše uvedených ingrediencí v poměru asi 15 %, nebo jen prostě podle oka.
Při samotném čištění připojíme kablík (+) pól na elektrodu např. měď a pól (-) na náš čištěný předmět. Je nutné, pro lepší elektrický kontakt (vodivost) místo styku očistit od hrubé rzi.
Po zanoření elektrody a čištěné věci, se tyto nesmí navzájem dotýkat. Při zapnutí napájení nabíječe dojde po nějaké době k uvolňování bublinek z našeho čištěného předmětu a tím k samotnému čištění ( chemické reakci )
Elektrolýza trvá několik hodin až dnů. Záleží na tom, jak silný el. proud užijete.
Raději nespěchat ! ( pomaleji a důkladně ). Kdo chce, muže v průběhu čištění věc vytáhnout a trošku jí polechtat kartáčem.
!!! Pozor Při této chemické reakci dochází k uvolňování vodíku a při nahromadění hrozí výbuch. Proto je nutné důkladně větrat v místnosti popř. provádět čištění mimo budovy. !!!

Na nákresu a fotografii je znázorněna rozdílná metoda při použití různých tvarů elektrod plusového pólu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kokot kokot | 13. listopadu 2014 v 10:29 | Reagovat

kokot

2 kokot kokot | 13. listopadu 2014 v 10:29 | Reagovat

kokot

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama